Przewodnik po wyborze drzwi wejściowych

Twoje drzwi wejściowe nadają ton całemu domowi. Powinna pasować do ogólnego stylu architektury, a także być bezpieczna, trwała i energooszczędne. „Jest to główny cel wejścia do domu, dlatego ważne jest, aby ten element był właściwy”, mówi pan Ryszard. z Hermes Warszawa.

„Solidna jednostka może zapewnić dobrą obsługę przez wiele lat, poprawiając wydajność Twojego budynku i utrzymując ciepło, nie wspominając już o zapewnieniu bezpieczeństwa Twojego domu . Doda też trochę zachwytu i osobowości w architekturze”.

Właściwy styl

Moda jest na duże drzwi z dopasowanymi przeszklonymi panelami bocznymi i naświetlami (które znajdują się nad drzwiami). Te dramatyczne projekty robią duże wrażenie, co jest równoważone przez ich minimalne detale: gładkie, deskowane powierzchnie; nieprzezroczyste szkło; cienkie wyroby żelazne; i bez zawiasów z otworem obrotowym.

„Drzwi stają się coraz większe” – mówi Ryszard. „Oferujemy teraz modele o wysokości do 2,6 m, które ludzie uwielbiają – ale szczerze mówiąc, większość domów nie może przyjąć wersji ponadwymiarowej, więc najpopularniejszą w tej chwili jest jednostka o wymiarach 2,4 m na 1,2 m na osi. ”

Nowoczesny, minimalistyczny projekt może również działać na elegancko zaktualizowanej nieruchomości z epoki, ale w większości innych przypadków najlepiej jest trzymać się bliższego dopasowania do oryginalnej architektury. Pomyśl o nieszkliwionych, malowanych, boazeryjnych drzwiach do domów w stylu gregoriańskim i wczesno wiktoriańskim, przechodząc do coraz bardziej ozdobnych przeszklonych przykładów (często z witrażami) dla późniejszych nieruchomości wiktoriańskich i edwardiańskich. Domy wiejskie i wiejskie przebudowy zwykle pasują do niepomalowanych przykładów drewna, które przedkładają rzemiosło nad dekorację.

 

Podstawowe decyzje

„Zawsze wybieraj materiały ostrożnie”, mówi Paweł W., kierownik ds. produktów drewnianych w firmie Gerodex. „Upewnij się, że urządzenie odpowiada funkcji: na przykład jak będzie pogoda i w jakim kierunku będzie zwrócone? Ponadto zawsze postępuj zgodnie z wytycznymi producenta dotyczącymi instalacji, aby zapewnić ważność gwarancji.”

Drzwi kompozytowe zastępują proste PCV-u jako standardową ofertę high-street, głównie dlatego, że zapewniają doskonałą wydajność termiczną i bezpieczeństwo w dobrej cenie (od około 400 funtów). Są one wykonane ze wzmocnionej stalą ramy z PCV-u z rdzeniem z drewna lub pianki, owiniętej warstwą tworzywa sztucznego (zwykle o wyglądzie drewna) w celu zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi.

„Drewniane rdzenie zapewniają większą wytrzymałość, ale pianka może mieć krawędzie z przodu w wyścigu termicznym”, mówi Tomek Sz., dyrektor sprzedaży i marketingu w Dobrej Firmie. „W ciągu ostatniego roku na rynek weszły drzwi z drewna kompozytowego o niskiej gęstości, co ponownie pomaga w aspekcie termicznym”.

Kolejną zaletą w porównaniu z wersjami wyłącznie z PVCu jest szeroka gama opcji kolorystycznych (Gerda wykonuje nawet usługę dopasowania odcienia RAL). Upewnij się, że zewnętrzna warstwa z tworzywa sztucznego ma prześwitujący kolor, a nie tylko powłokę, dzięki czemu wszelkie zużycie będzie prawie niewidoczne.

Drzwi z litego drewna (od około 500 funtów) są ciężkie i autentyczne, ale mogą być podatne na wypaczanie i wyginanie, szczególnie w odsłoniętych miejscach. Szukaj produktów suszonych w piecu i kupuj od wyspecjalizowanego rzemieślnika, który wie, z jakimi rodzajami drewna pracować, aby uzyskać maksymalną stabilność. Drzwi z drewna warstwowego/laminowanego są czasami określane jako lite drewno, a ich warstwowa konstrukcja zapewnia im większą stabilność.

Stal i aluminium to również najwyższej klasy opcje, przy czym ten ostatni jest produktem wyższej jakości, ponieważ jest lżejszy i mocniejszy. Gerda właśnie wprowadziła drzwi aluminiowe w gotowych rozmiarach, dzięki czemu stają się one bardziej przystępne cenowo.

Mogą być lakierowane proszkowo na dowolny kolor, a ich izolujący rdzeń z pianki zapewnia dobry wkład w efektywność (wskaźnik U producenta drzwi Gerda wynosi 0,47 W/m2K). Oczekuj, że zapłacisz 3 000 do 5 000 PLN lub więcej za wersję stalową i co najmniej 1500 GBP za aluminiową.

Zabezpieczenie drzwi wejściowych

Ubezpieczyciele zazwyczaj określają, że przynajmniej jeden zamek jest zgodny z brytyjską normą BS 3621. Aby uzyskać dodatkową ochronę, szukaj produktów z akredytacją zabezpieczeń w klasie RC3 lub RC4, która uwzględnia nie tylko sam zamek, ale także jakość zawiasów, same materiały i wytrzymałość szkło.

Najlepsi producenci oferują wiele uwodzicielskich ulepszeń swoich produktów w celu zwiększenia bezpieczeństwa lub ułatwienia wejścia. Obejmują one zmotoryzowane otwieranie drzwi, które działają za naciśnięciem przycisku na breloku lub smartfonie, oraz wprowadzanie odcisków palców (świetne, jeśli Ty lub Twoje nastolatki zawsze gubicie klucze).

Opcje szklenia

Zwykłe drewniane drzwi z desek mogą pasować do wielu stylów architektonicznych, ponieważ są tak proste w swoim projekcie, ale zastanów się również, co dzieje się wewnątrz domu: czy potrzebujesz szklanych szyb, aby zwiększyć poziom światła w korytarzu? Opcje dekoracyjne, takie jak witraże, mogą pięknie uwydatnić elementy z epoki w starszej posiadłości.

 

Tymczasem w bardziej nowoczesnej konstrukcji boczne szyby i naświetla pozwalają na zabawę z detalami projektu, takimi jak nieprzezroczysta szyba z numerem domu lub nazwiskiem wybranym na przezroczystym szkle. Z reguły wszelkie przeszklenia w drzwiach wejściowych lub bocznych muszą być wykonane ze szkła bezpiecznego.